Tvorba webových stránek a SEO

Co je to WordPress?

Co je to WordPress?

WordPress je redakční systém sloužící k pohodlné administraci vašich webových stránek. Popularitu získal především díky snadné dostupnosti a jednoduché možnosti správy vašich webových stránek. Obrovská komunita stojící za tímto redakčním systémem mu již několik let dopřává maximální péči. Oficiální stránky: WordPress.org

Na jaké weby se WordPress hodí?

WordPress je vysoce variabilní. Systém původně vznikl pro tvorbu osobních blogů. Za dlouhá léta vývoje se však značně posunul a dnes se hodí pro firemní prezentace a nebo internetové magazíny. Díky pluginu WooCommerce můžete na WordPressu rozjet i e-shop. WordPress využívají i velké společnosti jako například Disney nebo New York Post.

Možnosti WordPressu

WordPress je snadno modifikovatelný a rozšířitelný systém. Aktuálně pomocí téměř 55 000 pluginů můžete WordPressu přidávat různé funkce rovnou z administrace WordPressu. Různých pluginů je samozřejmě mnohem víc, ale ty už je nutné nainstalovat externě. To, že je WordPress takto komplexní má i svou nevýhodu a to je zranitelnost. Aby vaše webové stránky zůstaly v bezpečí, je nutné provádět pravidelné aktualizace redakčního systému a jeho pluginů. Zastaralý web je snadným terčem útočníků.

Co když svoje stránky přes WordPress spravovat nepotřebuji?

Nemusíte. Pokud přecházíte ze svých starých statických webových stránek a jste zvyklí na to, že k životu nic nepotřebují, můžete tak nakládat i s webovými stránkami na WordPressu. Je zde akorát jediný háček, a to nutnost alespoň jednou za čas provést aktualizace pluginů a šablony webu. Na to existují dvě řešení.

  1. Plugin na automatické aktualizace – Pokud nemáte čas a nebo se aktualizacemi nechcete zatěžovat, tento problém řeší plugin, který všechny nové aktualizace instaluje automaticky. V tomto případě ovšem v ojedinělých scénářích mohou nastat problémy s kompatibilitou, ale to jsou problémy, které se dají snadno řešit.
  2. Budu Vám web spravovat já – V případě, že se nechcete zatěžovat ani tím, mohu Vám služby správy Vaší webové prezentace nabídnout já. To znamená, že budu dohlížet na její bezpečný a bezproblémový chod. Vy se nebudete muset starat absolutně o nic.

Jak to vypadá v administraci WordPressu?

Níže si nyní stručně popíšeme ty nejzákladnější funkce WordPressu. Se samotnou správou WordPressu samozřejmě pomůžu individuálně.

Takhle vypadá administrace WordPressu - stručný popis funkcí.

1) Příspěvky

Sekce pro tvorbu nových příspěvků jako je například právě tento, který teď čtete. Příspěvky jsou spíše stránky obsahující převážně text. Největší využití najdou u obsahových –  (zpravodajských webů).

2) Média

Pod touto sekcí najdete veškeré média nahraná do WordPressu. Obrázky v různých formátech, dokumenty, PDF, atd. Do knihovny pak máte během tvorby webu kdykoliv přístup.

3) Stránky

Po rozkliknutí této sekce se dostanete k výběru stránek, které můžete poté jednoduše upravovat. Zvolíte “vytvořit stránku” a poté už jen píšete buďto klasicky jako we Wordu a nebo tvoříte pomocí příslušného page builderu.

4) Komentáře

Pokud budete mít na webu povolené komentáře, tohle je právě to místo, kde je budete moci moderovat. Komentáře můžete schvalovat manuálně nebo to nastavit na automatiku, avšak zde je nutné kombinovat s nějakým slušným pluginem proti spamu.

5) Elementor (přidaný plugin)

Tato funkce není v základní verzi WordPressu. Jde o editor sloužící k tvorbě a designu webových stránek.

6) Templates a Elements (přidané pluginy)

Opět jde o rozšíření WordPressu. Zde se ukládají již vytvořené šablony webových stránek.

7) Vzhled

Základní nastavení designu Vašich stránek na WordPressu. Dají se zde nastavovat barvy, rozmístění menu, struktura, widgety… je toho hromada. Využívá uplatnění především v případě, pokud nemáte nainstalovaný jiný page builder.

8) Pluginy

Zde se dají vyhledávat a stahovat rozšíření WordPressu. Dále zde můžete jednotlivé pluginy aktualizovat, zapínat a vypínat. Některé pluginy mohou způsobit nefunkčnost webu či problémy s kompatibilitou. Dané problémy vyřešíte právě v této sekci.

9) Uživatelé

Pokud máte větší webové stránky a obsah spravuje více uživatelů, tak zde můžete přidělovat a odebírat práva jednotlivým uživatelům. Nebo pokud máte na webu možnost přihlášení pro Vaše zákazníky, tak zde je opět můžete kontrolovat.

10) Nástroje

Převážně funkce sloužící k importu a exportu dat.

11) Nastavení

Základní nastavení WordPressu. Můžete si zde nastavit například homepage nebo stránku pro blog. Můžete zakázat indexování stránek a tak dále.. Spoustu možností nastavení.

12) Addons for Elementor (přidaný plugin)

Opět přídavný plugin sloužící k rozšíření funkce editoru Elementor.

Výhody a nevýhody WordPressu

Na závěr shrnu hlavní výhody a nevýhody tohoto redakčního systému.

Výhody

  • Jednoduché používání
  • Široká komunita vývojařů
  • Možnost rozšíření funkcí pluginy

Zanechte mi na Vás kontakt

Navrhnu Vám webové stránky, které si můžete sami moderovat.

Pension Helena Honesová SEO
Ukázka
Tomáš Hones

SEO na pensionhelenahones.cz

Obsah Co je to SEO? SEO na pensionhelenahones.cz Analýza stránky a definování klíčových slov Onpage faktory Kvalitní obsah s klíčovými slovy Maximalizace dwell time Nastavení

číst dále »
google mobile first indexing
Vzdělávání
Tomáš Hones

Optimalizace webu pro mobily

Co je to “mobile first index”? Mobile first index jednoduše znamená, že Google už nebere tolik v potaz to, jak se vaše webová prezentace zobrazuje

číst dále »
jak zrychlit wordpress náhled
Vzdělávání
Tomáš Hones

Jak zrychlit web na WordPressu

Obsah Kvalitní hosting s HTTP/2 Rychlá a čistá šablona Optimalizace obrázků do formátu MozJPEG Cachování Hromada dalších drobností WordPress a rychlost? Ne, není to oxymoron.

číst dále »

Tyto webové stránky využívají soubory cookies.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies.